Soru:

Saç ekimi ve yaratılışı değiştirmedeki lanet ne anlama geliyor?

Cevap:

Kuranı kerimde birçok yerde lanet kelimesi geçti:
Bakara suresinde 88. Ayette: “(Yahudiler peygamberlerle alay ederek) “Kalplerimiz perdelidir” dediler. Hayır; küfür ve isyanları sebebiyle Allah onlara lânet etmiştir. O yüzden çok az inanırlar.” Onlara azap indirdi.
Bakara suresinde 89. Ayette: “Daha önce kâfirlere karşı zafer isterlerken kendilerine Allah katından ellerindeki (Tevrat’ı) doğrulayan bir kitap gelip de (Tevrat’tan) bilip öğrendikleri gerçekler karşılarına dikilince onu inkâr ettiler. İşte Allah’ın lâneti böyle inkârcılaradır.”
Bakara suresinde 159. ve 160. Ayetlerde:
إن الذين يكتمون ما أنزلنا من البينات والهدى من بعد ما بيناه للناس في الكتاب أولئك يلعنهم الله ويلعنهم اللاعنون
“İndirdiğimiz açık delilleri ve ki¬tapta insanlara apaçık gösterdiğimiz hidayet yolunu gizleyenlere hem Allah hem de bütün lânet ediciler lânet eder.”
إلا الذين تابوا وأصلحوا وبينوا فأولئك أتوب عليهم وأنا التواب الرحيم
“Ancak tövbe edip durumlarını düzeltenler ve gerçeği açıkça ortaya koyanlar başkadır. Zira ben onların tövbelerini kabul ederim. Ben tövbeyi çokça kabul eden ve çokça esirgeye¬nim.”
İşte Allah’ın ayetlerini göstermeyenler ve gizleyenler lanetlenir, azap görürler. Fakat tövbe edip bu ayetleri açıklarlarsa Allah onları affeder. Bu asırdaki alimlere ve hocalara bir mesajdır. Yöneticiler ve rejimler hesabına fetva verenler acele etmeliler, yoksa bu azabı ahirette görecekler.

Bakara suresi 161. ve 162. Ayetlerde: Kâfir olarak ölenlerin lanetleneceği, bu lanetin ebedi olduğu ve cehennemde ebediyen kalacakları beyan edildi:
إن الذين كفروا وماتوا وهم كفار أولئك عليهم لعنة الله والملائكة والناس أجمعين
“Şüphesiz ki, kafir olup kafirlik üze¬rinde ölenlere Allah’ın, Meleklerin ve bütün insanların laneti olsun.”
خالدين فيها لا يخفف عنهم العذاب ولا هم ينظرون
“Onlar ebediyen lânet içinde ka¬lırlar. Artık ne azapları hafifletilir ne de onların yüzlerine bakılır.”


Al-i imran suresi 60. ve 61. Ayetlerde:
الْحَقُّ مِن رَّبِّكَ فَلاَ تَكُن مِّن الْمُمْتَرِينَ فَمَنْ حَآجَّكَ فِيهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءكُمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءكُمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةُ اللّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ
“Rabbin katında hak budur. O halde şüphe eden oluverdi. Sana gelen bu ilim (kesin delil)den sonra kim seninle tartışmaya kalkışırsa şöyle de: Gelin oğullarımızı ve oğullarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı, kendilerimizi ve kendilerinizi çağıralım, ondan sonra lanetleşelim ve şöyle diyelim; Allah’ın laneti yalancılara olsun.”
Ehl-i kitap münazaraya ve hakkı söylemeye çağrıldı, Kabul etmediler. Orada hakkı kabul etmezlerse lanetin, azabın kendi üzerlerine inmesini isteyeceklerdi.

Al-i imran 85. ve 89. Ayetlerde:
وَمَنۡ يَّبۡتَغِ غَيۡرَ الۡاِسۡلَامِ دِيۡنًا فَلَنۡ يُّقۡبَلَ مِنۡهُ‌ وَهُوَ فِى الۡاٰخِرَةِ مِنَ الۡخٰسِرِيۡنَ‏ ﴿۸۵﴾ كَيْفَ يَهْدِي اللّهُ قَوْمًا كَفَرُواْ بَعْدَ إِيمَانِهِمْ وَشَهِدُواْ أَنَّ الرَّسُولَ حَقٌّ وَجَاءهُمُ الْبَيِّنَاتُ وَاللّهُ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ(86) أُوْلَئِكَ جَزَآؤُهُمْ أَنَّ عَلَيْهِمْ لَعْنَةَ اللّهِ وَالْمَلآئِكَةِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِينَ(87) خَالِدِينَ فِيهَا لاَ يُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذَابُ وَلاَ هُمْ يُنظَرُونَ(88) إِلاَّ الَّذِينَ تَابُواْ مِن بَعْدِ ذَلِكَ وَأَصْلَحُواْ فَإِنَّ الله غَفُورٌ رَّحِيمٌ(89)
“Kim İslam dışında bir din edinirse ondan hiç kabul edilmez. (85) İman ettikten, Peygamberin hak olduğuna şahitlik ettikten ve kendilerine açık deliller geldikten sonra inkâr eden bir toplumu Allah nasıl doğru yola eriştirir? Allah, zalim toplumu doğru yola iletmez.(86) İşte onların cezası; Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların lânetinin üzerlerine olmasıdır.(87) Onun (lânetin) içinde ebedî kalacaklardır. Onların azabı hafifletilmez, onlara göz açtırılmaz.(88) Ancak bundan sonra tövbe edip kendilerini düzeltenler müstesnadır. . Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. (Ali İmran 89)

İslam’ı kendisi için bir din olarak kabul etmeyenler ve Resulün hak olduğunu bilip yalanlayanlar ise hüsrandadır, zalimdir ve lanetlidirler. Azaba uğrayacaklar. Allah, melekler ve bütün insanlar onları lanetleyecekler. Allah onlara ağır azap verecek, ebediyen cehennemde kalacaklar. Melekler ve bütün insanlar onlar için azap isteyerek beddua edecekler. Ancak İslam’a girerek tövbe ederlerse ve gerçeği açıklarlarsa Allah onları lanetten, azaptan kurtarır ve onlara rahmet edip cennete sokar.
Nisa suresi 46. Ve 47. Ayetlerde şunlar lanetlendi:
مِنَ الَّذِيۡنَ هَادُوۡا يُحَرِّفُوۡنَ الۡـكَلِمَ عَنۡ مَّوَاضِعِهٖ وَ يَقُوۡلُوۡنَ سَمِعۡنَا وَعَصَيۡنَا وَاسۡمَعۡ غَيۡرَ مُسۡمَعٍ وَّرَاعِنَا لَـيًّۢا بِاَ لۡسِنَتِهِمۡ وَطَعۡنًا فِىۡ الدِّيۡنِ‌ ؕ وَلَوۡ اَنَّهُمۡ قَالُوۡا سَمِعۡنَا وَاَطَعۡنَا وَاسۡمَعۡ وَانْظُرۡنَا لَـكَانَ خَيۡرًا لَّهُمۡ وَاَقۡوَمَ ۙ وَ لٰـكِنۡ لَّعَنَهُمُ اللّٰهُ بِكُفۡرِهِمۡ فَلَا يُؤۡمِنُوۡنَ اِلَّا قَلِيۡلًا‏ ﴿46﴾ يٰۤـاَيُّهَا الَّذِيۡنَ اُوۡتُوا الۡكِتٰبَ اٰمِنُوۡا بِمَا نَزَّلۡنَا مُصَدِّقًا لِّمَا مَعَكُمۡ مِّنۡ قَبۡلِ اَنۡ نَّـطۡمِسَ وُجُوۡهًا فَنَرُدَّهَا عَلٰٓى اَدۡبَارِهَاۤ اَوۡ نَلۡعَنَهُم كَمَا لَعَنَّاۤ اَصۡحٰبَ السَّبۡتِ‌ؕ وَكَانَ اَمۡرُ اللّٰهِ مَفۡعُوۡلًا‏ ﴿47﴾
Yahudiler kelimeleri manalarından saptırarak şöyle derler: işittik ve isyan ettik, dinlemeyene işittir, Allah’ın dinine hançer saplamak maksadıyla dillerini eğip bükerek şöyle derler: ra’ina. Keşke onlar şöyle deselerdi: işittik ve itaat ettik, bize işittir (dinleriz) bizi gözetle. Böyle deselerdi kendileri için daha hayırlı ve doğru olurdu. Fakat Allah onları kafir olmalarından dolayı lanetledi. Onlardan çok az kimseden başkası iman etmezler (46) Ey kendilerine kitap verilen kimseler! Yüzleri silip arkalarına çevirmeden yada onları Cumartesi günün yasağını ihlal edenleri lanetlediğimiz gibi sizi lanetlemeden önce yanınızdaki kitabı (Tevrat) tasdik ederek indirdiğimize (Kur’an’a) iman edin. Muhakkak Allah’ın emri gerçekleşir”(47)
Nisa suresi 46. Ve 47. Ayetlerin devamında 51. Ve 52. Ayetlerde onlar tekrar lanetlendiler:
اَلَمۡ تَرَ اِلَى الَّذِيۡنَ اُوۡتُوۡا نَصِيۡبًا مِّنَ الۡكِتٰبِ يُؤۡمِنُوۡنَ بِالۡجِبۡتِ وَالطَّاغُوۡتِ وَيَقُوۡلُوۡنَ لِلَّذِيۡنَ كَفَرُوۡا هٰٓؤُلَۤاءِ اَهۡدٰى مِنَ الَّذِيۡنَ اٰمَنُوۡا سَبِيۡلًا‏ اُولٰٓٮِٕكَ الَّذِيۡنَ لَعَنَهُمُ اللّٰهُ‌ ؕ وَمَنۡ يَّلۡعَنِ اللّٰهُ فَلَنۡ تَجِدَ لَهٗ نَصِيۡرًا ؕ‏
Kitaptan bir nasip verilenleri görmüyor musun? Cibt (kahinlik, sihirbazlık) ve Tağut(şeytan ve küfür kanunları)’a inanıyorlar, kafirlere bunlar iman eden kimselerden daha doğru yoldadırlar dediler (51) İşte bunlar Allah’ın lanetlediği kişilerdir. Allah kime lanet ederse ona bir yardımcı bulamasın(52)
Nisa suresinde 93. Ayette katl (öldürmeye) lanet ve ağır ceza:
وَمَنۡ يَّقۡتُلۡ مُؤۡمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَآؤُهٗ جَهَـنَّمُ خَالِدًا فِيۡهَا وَغَضِبَ اللّٰهُ عَلَيۡهِ وَلَعَنَهٗ وَاَعَدَّ لَهٗ عَذَابًا عَظِيۡمًا‏ ﴿۹۳﴾
“ Kim kasıtlı olarak bir mümini öldürürse onun cezası cehennemdir, orada kalıcıdır, Allah ona gazabını ve lanetini indirir, onun için büyük azap hazırladı”.
Bir mümini haksızca ve kasıtlı olarak öldürenlerin ne kadar lanetli ve ağır ceza görecekler. Maalesef, bu asırda bir çok Müslüman fitneye düştü, particilik, mezhepçilik ve milliyetçilik adıyla veya laik rejimleri savunarak veyahut NATO, ABD ve Rusya ile işbirliği yaparak, Beşşar Esat ve başka zalim rejimleri savunarak diğer Müslümanları katlediyor! Bunlar bu kötü geleceklerini hiç düşünmüyorlar.
Nisa suresi 117. Ve 119. Ayetlerde şeytan şu nedenlerle lanetlendi:
اِنۡ يَّدۡعُوۡنَ مِنۡ دُوۡنِهٖۤ اِلَّاۤ اِنٰـثًـا‌ ۚ وَاِنۡ يَّدۡعُوۡنَ اِلَّا شَيۡـطٰنًا مَّرِيۡدًا ۙ‏ لَّـعَنَهُ اللّٰهُ‌ ۘ وَقَالَ لَاَ تَّخِذَنَّ مِنۡ عِبَادِكَ نَصِيۡبًا مَّفۡرُوۡضًا ۙ‏ وَّلَاُضِلَّـنَّهُمۡ وَلَاُمَنِّيَنَّهُمۡ وَلَاٰمُرَنَّهُمۡ فَلَيُبَـتِّكُنَّ اٰذَانَ الۡاَنۡعَامِ وَلَاٰمُرَنَّهُمۡ فَلَيُغَيِّرُنَّ خَلۡقَ اللّٰهِ‌ؕ وَمَنۡ يَّتَّخِذِ الشَّيۡطٰنَ وَلِيًّا مِّنۡ دُوۡنِ اللّٰهِ فَقَدۡ خَسِرَ خُسۡرَانًا مُّبِيۡنًا ؕ‏
“Allah dışında putları ilah edinip onlara tapıyorlar, azgın şeytanı dost veya ilah edinip ona dua ediyorlar. Oysa Allah şeytanı lanetledi. (lanetli şeytan şöyle dedi): insanları (haktan) saptıracağım, onları boş kuruntularla aldatacağım, hayvanların kulaklarını yaralamak ve kesmeyi onlara emredeceğim, Allah’ın yaratılışını değiştirmeyi onlara emredeceğim”. (Nisa 119)

Maide suresinde 13. Ayette: Yahudiler misak ve ahidi, Allaha verdikleri sözü bozdukları için lanetlendiler. Kalpleri katı oldu, Allah’ın indirdiği sözleri başka tarafa çevirip saptırırlar.
Maide suresinde 60. Ayette: Yahudiler de lanetlendiler, Allah onlara kızdı, onun gazabına uğradılar, onları Maymun ve Domuz haline getirdi.
Maide suresinde 64. Ayette: Yine Yahudiler şu nedenlerle lanetlendiler:
وَقَالَتِ الْيَهُودُ يَدُ اللّهِ مَغْلُولَةٌ غُلَّتْ أَيْدِيهِمْ وَلُعِنُواْ بِمَا قَالُواْ بَلْ يَدَاهُ مَبْسُوطَتَانِ يُنفِقُ كَيْفَ يَشَاء وَلَيَزِيدَنَّ كَثِيرًا مِّنْهُم مَّا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ طُغْيَانًا وَكُفْرًا وَأَلْقَيْنَا بَيْنَهُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ كُلَّمَا أَوْقَدُواْ نَارًا لِّلْحَرْبِ أَطْفَأَهَا اللّهُ وَيَسْعَوْنَ فِي الأَرْضِ فَسَادًا وَاللّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُفْسِدِينَ
“Yahudiler: Allah’ın eli sıkıdır, dediler. Böyle dedikleri için elleri bağlandı ve lanete uğradılar. Oysa Allah’ın elleri açıktır, nasıl dilerse sarf eder. Elbette Rabbinden sana indirilenler, onların çoğunun azgınlığını ve küfrünü artıracaktır. Onların arasına kıyamete kadar (sürecek) düşmanlık ve kin saldık. Savaş ateşini ne zaman körükleseler Allah onu söndürür. Yeryüzünde bozgunculuğa koşarlar. Allah bozguncuları sevmez.”
Böyle şeyler söyleyen kimse lanetlenmez mi? Allah’ın azabını hak etmez mi?
Araf suresinde 44. Ayette: Cennete girenler belli bir süre için Cehenneme girenlerle konuşacaklar ondan sonra birbirlerinden ayırılacaklar ve tellal şöyle seslenecek Allah’ın laneti zalimlere olsun. Bu şekilde zalimler azaba atılacaktır.
Tevbe suresinde: 68. Ayette: erkek olsun kadın olsun münafıklar ve kafirler lanetlendi, ağır azap görecekler, cehenneme atılacaklar.
Hud suresinde: 18. Ayette: Allaha iftira atanlar, onun hakkında yalan söyleyenler ve ayetlerini saptıranlar, bunlar zalim olarak sayıldı ve lanetlendi. Onlara ağır azap verecektir.
Hud suresinde: 60. Ayette: Hud peygamberi yalanlayan A’ad kavmini dünyada ve ahirette lanetlendi. Allah onlara dünyada azap verdi ve ahirette azap verecektir.
Hud suresinde: 99. Ayette: Firavun ve kavmi lanetlendi. Kıyamet gününde kavminin önüne geçip cehenneme doğru onlara liderlik ederek götürür. Her zalim yönetici kendisine tabi olan kavmi ve insanların önüne geçecek liderlik edip cehenneme götürecektir.
Ra’d: 25. Ayette: Allah’ın ahdini bozanlar, akraba ve sıla-ı rahimi ile alakayı kesenler ve yer yüzünde fesat ve bozgunculuk yapanlar lanetlendi.
Hicir suresinde 35. Ayette: İblis lanetlendi.
Nur suresinde 7. Ayette: karısına iftira atan ve yalancılar lanetlenir.
Nur suresinde 23. Ayette: suçsuz ve temiz olan mümin kadınlara iftira atanlar dünyada ve ahirette lanetlendi.
Al kasas suresinde 42. Ayette: Firavun ve ona tabi olanlar dünyada ve ahirette lanetlendi. Firavun gibi Allah’ın diniyle savaşanlar, dinini hakimiyetine ve İslam devletinin kurulmasına karşı gelen zalimler ve onlara uyan ve tabi olanlar lanetlenir.
Ahzab suresi 57. Ayette: Allah ve Resulüne eziyet edenler dünyada ve ahirette lanetlendi. Bu şekilde Kuranı veya sünneti reddedenler de Allah ve Resulüne eziyet edenlerdendir.
Ahzab suresi 64. Ayette: Kafirler lanetlendi.
Ahzab suresi 68. Ayette: İnsanları saptıran alim ve yöneticiler lanetlendi.
Saad suresin 78. Ayette: İblis lanetlendi.
Gafir (Mümin) suresi 52. Ayette: Zalimler lanetlendi.
Muhammed suresi 23. Ayette: Yeryüzünde fesat ve bozgunculuk yapan, akrabalarıyla ilişkiyi kesen ve sıla-ı rahmi kesenler lanetlendi.
Fetih suresi 6. Ayette: Münafıklar ve müşrikler lanetlendi.
Bu şekilde lanetin manası, azap, zillet, yardımsız bırakmaktır. Rahmetin tersidir. Allah onlara merhameti indirmez ve yardım etmez, onları alçaltır ve zillete uğratır.
Buna göre Resulullah (sav) şöyle buyurdu:
” لعن الله الواشمات والمستوشمات، والمنتمصات والمتفلجات للحسن المغيرات لخلق الله”.
“ Allah dövme yapan ve yaptıranlar, (inceltmek üzere) kaşların kıllarını çektiren, (güzellik için) dişlerini düzelten kadınları lanetledi. Onlar ki Allah’ın yaratılışını değiştirenlerdir” (Buharı ve Müslim)

İşte Şeytan bu işlerin yapılması için insanlara vesvese veriyor, yaptıkları zaman Allah’ın azabını hak etmiş olurlar. Zira yukarıda Nisa suresinde 117. Ve 119. Ayetlerde şeytan insana böyle işleri yapmak için emir veriyor. Bunun manası vesvese veriyor. Şeytana uydukları için Şeytanın lanetlendiği gibi lanetlenirler. Zira yalnız kötülüğü emreden veya gösteren değil, ona uyan veya tabi olan da aynı durumdadır ve azap görür.
Saç ekiminin manasını geçen soru cevapta gösterdik. Ona dönebilirsiniz.
Allah hepimize rahmetini indirsin ve azabından kurtarsın.

Esad Mansur